Jeśli 40 lat, to za stary do pracy

Czy rynek pracy szuka 40-latków? Wśród moich znajomych wiele osób szuka pracy, rozpiętość wieku kandydatów to 38 – 55 lat. I zakładając, że mają one podobne kompetencje w postaci ukończonych studiów wyższych, znajomości języka oraz doświadczenia zawodowego u innych pracodawców, można by się spodziewać, że tym młodszym przyjdzie łatwiej znaleźć zatrudnienie.

Niestety ci młodsi mają takie same problemy z uzyskaniem pracy, jak osoby w okolicach 50-tki. Można oczywiście założyć, że są to indywidualne przypadki, w których zabrakło tzw. łutu szczęścia, dzięki któremu ich aplikacje zostałyby dostrzeżone przez działy HR. Oni upatrują w tej sytuacji, nadzwyczaj sprawnego działania sita selekcyjnego wykorzystywanego przez służby przyszłego pracodawcy, gdzie istotnym kryterium o podjęciu rozmów z potencjalnym kandydatem jest jego wiek, i wydaje się im się, że 40-latek jest już za stary…

Dzisiaj jeszcze obowiązują przepisy, mówiące o prawie do emerytury w wieku 67 lat, ta granica wieku dotyczy dzisiejszych 40-latków. Dlaczego zatem czterdziestolatek jest już uznawany za starego na polskim rynku pracy? Jego start w życiu zawodowym nastąpił w okolicy 25 lat, do emerytury w wieku 67 lat musi przepracować 42 lata, co oznacza, że w wieku 46 lat znajduje się on w połowie swojego życia zawodowego! Słowem dzisiejszy 40 –latek jeszcze nie doszedł do połowy tego co musi przepracować, aby nabyć prawo do emerytury, a już słyszy z rynku pracy, że jest za stary do pracy.

Wraz ze zmianą długości naszego naturalnego życia, która to była przesłanką do wydłużenia wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę, nie nastąpiła zmiana – wśród uczestników rynku pracy (m.in. pracodawcy, agencje headhunterskie) do korzystniejszego postrzegania wyższego wieku kandydatów do pracy. A przecież to doświadczenie zawodowe, do którego odwołują się pracodawcy w swoich anonsach zdobywa się poprzez lata pracy i są to nie tylko kompetencje twarde, ale także bardzo istotne kompetencje miękkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *