Pensja powyżej 15 tys. złotych

Wysoka pensja jest jednym z podstawowych życzeń osoby myślącej o zmianie pracy, oczywiście nie jest to jedyne kryterium podjęcia takiej decyzji, ale kto po zmianie pracy nie chciałby zarabiać więcej?

Portal pracuj.pl udostępnia potencjalnym odbiorcom ogłoszeń o pracę rodzaj wyszukiwarki  wśród zgromadzonych na dziś 37 334 ofert pracy. Ta liczba robi wrażenie, ale co się dalej za nią kryje?

Od razu sięgam do najwyższego kryterium wynagrodzenia, czyli powyżej 15 tysięcy złotych, wyszukiwarka podaje informację, że takich ofert ma 12! Ta cyfra także robi wrażenie, choć raczej jest to jęk zawodu.

Idąc dalej, z dwunastu ofert, dwie dotyczą zagranicy, 10 znajduje się w Polsce i jak łatwo się domyślić nie pokrywają się z zasięgiem terytorialnym kraju na 16 województw. Po cztery oferty pochodzą z dwóch województw mazowieckiego i dolnośląskiego, a dwie z małopolskiego. Ogłoszenia zagraniczne to Niemcy i Luksemburg.

Oferty są podzielone na kategorie, które nie do końca można utożsamiać z branżami, ale jest to parametr przybliżający wymagania pracodawców z jakich obszarów powinni mieć kompetencje kandydaci do pracy. Najbardziej „punktowane” są kompetencje z:

IT – rozwój oprogramowania 6
budownictwo 2
inżynieria 2
marketing 2
sprzedaż 2
e-commerce / nowe media 1
kontrola jakości 1
obsługa klienta 1
produkcja 1

Więc jeśli nie posiadasz kompetencji w tym obszarze, to trudno będzie znaleźć ci pracę na portalu pracuj.pl z zarobkami powyżej 15 tys. złotych, ale oznacza to także, że ten portal nie dysponuje wieloma ofertami pracy dla managerów wyższego szczebla. Czyli szukanie pracy przez portal może nie być najwłaściwszą drogą do celu. A za ofertami kryją się: Senior Web Developer, Senior Java Developer, Dyrektor Projektów Budownictwa Przemysłowego, Plant Manager, Merchandise Manager CEE, Senior Software Engineer-PHP, Dyrektor Marketingu… Jednym słowem przeważają ogólne tendencje rynkowe, najbardziej poszukiwani są przedstawiciele kierunków technicznych z naciskiem na informatykę.

I jeszcze jedna interesująca statystyka, na 37 334 ofert pracy, w 36 686 propozycjach pracodawcy nie podali planowanego wynagrodzenia. To może stanowić nadzieję na godziwą pensję, choć nie można oprzeć się wrażeniu, że te 98% pracodawców ma się czego wstydzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *